Zypries: Bizim için Türkiye ile ilişkiler önemli

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Zypires, Bizim için Türkiye ile ilişkiler önemli. On yıllardan beri Türkiye ile iyi bir iş birliğimiz var. diye konuştu.

Bakan Zypries, Ekonomi Bakanlığında, Türkiye kökenli orta ölçekli şirketlerin canlı tutulmasına yönelik düzenlenen panel öncesinde yaptığı konuşmada, ülkede Türk kökenlilerin kurduğu birçok başarılı şirketin bulunduğunu söyledi.

Bu şirketlerin ülkede istihdam oluşturduğunu vurgulayan Zypries, 100 bin şirketin 500 bin kişiye iş imkanı sağladığını belirtti.

Hedeflerinin bu şirketleri görünür kılmak olduğunu ifade eden Zypries, bu sayede Türk-Alman ilişkilerini mümkün olduğu kadar normalleştirmek istediklerini anlattı.

ON YILLARDAN BERİ TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİMİZ VAR

Almanya’da yaşayan Türk vatandaşları için Türkiye’de 16 Nisan’da yapılacak referandumda oy kullanma süresinin tamamlandığına dikkati çeken Zypries, düzenledikleri programı özellikle oy kullanma işlemi sonrasına bıraktıklarını aktardı. Zypries, Bizim için Türkiye ile ilişkiler önemli. On yıllardan beri Türkiye ile iyi bir iş birliğimiz var. diye konuştu.

Türkiye ile Almanya arasında önemli temasların devam ettiğine işaret eden Zypries, milyonlarca Alman vatandaşının Türkiye’de tatil yaptığını, bu insanların sadece plaja gitmek için değil, iletişim kurmak ve kültürü anlamak için de ülkeyi ziyaret ettiğini dile getirdi.

ALMANYA’DA ÇOK SAYIDA BAŞARILI TÜRK ŞİRKETLERİ VAR

Kültürel etkileşimin önemine değinen Zypries, siyasi tartışmaların insanlarda korkuya yol açtığını ve insanları yönlendirdiğini ifade etti.

Zypries, belirsizlik olduğunda sorumluluk üstlenilmediğini, yatırım kararlarının verilmediğini ve gelecekte ne olacağına bakıldığını anlatarak, Bundan dolayı bunun tersi olduğunu söylemeye çok önem veriyorum. Bizim Türkiye ile iyi ilişkilerimiz var. Almanya’da başarılı olan çok sayıda Türk kökenli var. Burada şirket kurdular. Meslek eğitimi veriyorlar. Bu şirketler sığınmacıların entegrasyonuna da yardımcı oluyorlar dedi.

Bir önceki yazımız olan Başbakan'dan Kılıçdaroğlu'na çağrı! başlıklı makalemizde Binali yıldırım ve İç Politika Haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir